Kaponiera Kolejowa - samodzielny obiekt fortyfikacyjny wchodzący w skład Twierdzy Poznań. Została zbudowana w 1872 roku w celu osłaniania ogniem linii kolejowych prowadzących w kierunku Torunia i Stargardu Szczecińskiego. Położona pod drogą wylotową biegnącą od Bramy Berlińskiej w kierunku pierwszego dworca kolejowego przy ul. Gajowej.


W latach 1968-1973 w miejscu Kaponiery Kolejowej zbudowano rondo z przejściem podziemnym, które otrzymało imię Mikołaja Kopernika. Rozbiórka jednak nie była całkowita. Rozebrano jedynie wschodnią część samej kaponiery. Pozostały także przylegające od południa do kaponiery kazamaty o powierzchni 340 m² i kubaturze 920 m³. W okresie II wojny światowej służyły one jako schrony, a po wojnie jako magazyn win Centralnych Piwnic Win Importowanych z ul. Woźnej.


Obiekt położony jest pod Mostem Uniwersyteckim. W przyszłości obok niego ma być zlokalizowany przystanek przedłużonego do Dworca PKP Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. W związku z tym, aktualnie (stan 01.2012) trwają zakrojone na wielką skalę prace przebudowujące rejon Kaponiery i ul. Roosevelta.

www.wikipedia.plKaponiera Kolejowa rok 2004 członkowie Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji oddział w Poznaniu.


Autor zdjęć: Zbyszko Janiszewski
Kaponiera Kolejowa rok 2016AUTOR ZDJĘĆ: MICHAŁ LUKS